PIT - Polska Izba Turystyki

Kontakt dla mediów

Biuro Wykonawcze PIT

tel. 698 400 088
e-mail: rzecznik@pit.org.pl

Newsletter


prosimy wpisać adres e-mail

 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Dla mediów

» Start » Dla mediów

Raport: konsolidacja linii lotniczych ogranicza konkurencję i swobodę wyboru
12.10.2017

Raport z badań przeprowadzonych przez ekspertów rynku lotniczego przy wsparciu ECTAA pokazuje, że konsolidacja na rynku przewoźników lotniczych wpływa na ograniczenie oferty dostępnej dla konsumenta. Przejęcia, fuzje i zawierane między liniami lotniczymi umowy przyczyniły się do zredukowania konkurencji na rynku i wzrostu cen połączeń.

Badanie przeprowadzone zostało przez ekonomistów awiacji z firmy analitycznej GRA, raport zaś sporządzono przy wsparciu m.in. Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (której członkiem jest PIT).

Linie lotnicze są coraz silniejsze i coraz mocniej skonsolidowane. Coraz częściej stosują też politykę sprzedażową preferencyjną wobec własnych kanałów sprzedaży. Starają się przyciągać klientów na własne strony sprzedażowe i ograniczać konkurencję oraz sposobność porównywania cen. Z badań wynika, że wielu przewoźników realizuje tę politykę ograniczając dostęp do informacji dla agentów turystycznych i nakładając dodatkowe koszta na tych klientów, którzy wybierają zakup biletu u niezależnego dystrybutora.

“Teraz, gdy wiele linii lotniczych połączyło się w grupy kapitałowe lub skonsolidowało w inny sposób, najbardziej efektywnym sposobem zapewnienia klientom dostępu do najkorzystniejszej oferty są neutralne, niezależne od przewoźników kanały dystrybucji.” – czytamy w raporcie.

„Neutralne i niezależne kanały dystrybucji biletów lotniczych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu klientom transparentności i szerokiego wyboru oferty. Jak pokazuje raport, jeśli dopuszcza się sytuację, by potężne konsorcja lotnicze dyskryminowały niezależne kanały dystrybucji, cierpi na tym klient. Przedstawiana mu oferta jest bardziej ograniczona i po zawyżonej cenie.” – komentuje Michel de Blust, Sekretarz Generalny ECTAA.

„Polska Izba Turystyki prowadzi działania mające na celu przeciwdziałanie monopolowym praktykom dużych lini lotniczych. Wspólnie z ECTAA korzystamy z dostępnych narzędzi, m.in. z możliwości składania w Komisji Europejskiej skargi na przewoźników, którzy dyskryminują agentów turystycznych i inne kanały dystrybucji. Monitorowanie takich działań i przywracanie równowagi konkurencyjnej sprzedawców, leży przede wszystkim w interesie klientów korzystających z usług lotniczych” – dodaje Paweł Niewiadomski, prezes PIT.

Pliki do pobrania