PIT - Polska Izba Turystyki

 Aktualności

Newsletter


prosimy wpisać adres e-mail

 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Oddział Warmińsko-Mazurski

» Start » Aktualności » Aktualności z oddziałów » Oddział Warmińsko-Mazurski
Noworoczne spotkanie 1Noworoczne spotkanie 2Noworoczne spotkanie 3

Noworoczne spotkanie Warmińsko-mazurskiego PIT
19.01.2016

25 lecie Polskiej Izby Turystyki to wyjątkowy jubileusz. Z tej okazji Warmińsko – Mazurski Oddział PIT 15 stycznia 2016 roku, zebrał się w Centrum Młodzieży Europejskiej w Olsztynie. Obecni na uroczystości przedstawiciele organizacji, stanowią zespół ludzi dla których turystyka to – poza biznesem - pasja. Dzięki nim na przestrzeni lat polska branża turystyczna osiągnęła europejski poziom.

Jubileusz stał się okazją do rozmów i ważnych podsumowań. Wojciech Smieszek - Prezes Warmińsko–Mazurskiego Oddziału - otworzył spotkanie, witając zaproszonych gości oraz twórców i aktualnych członków organizacji. Rangę obchodów jubileuszu podniosła obecność prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego oraz dyrektor Departamentu Turystyki UM Doroty Zalewskiej.

Zanim goście zabrali głos, prezes Wojciech Smieszek przypomniał historyczne fakty z działalności regionalnego oddziału, w tym datę 23 października 1992 roku, kiedy został powołany Oddział Warmińsko- Mazurski PIT z Andrzejem Dowgiałło, jako przewodniczącym.

Obecnym przypomniano, jak hermetycznie prezentował się rynek hoteli i biur podróży końca lat osiemdziesiątych i jak dynamicznie zaczął się rozwijać po transformacji. Uwolnienie rynku i przekształcenia własnościowe uruchomiły machinę inwestycyjną. Na przełomie wieku coraz bardziej powszechny internet zmienił sposób komunikacji i informacji o produkcie, tym samym stając się nowym, szerokim kanałem dystrybucyjnym. Dostępne w latach 2007-2013 środki unijne przełożyły się na niebagatelny dla branży zastrzyk finansowy. W samym regionie wybudowano i zmodernizowano 134 obiekty. Wraz za tym ruszyła niespotykana na taką skalę promocja województwa w kraju i za granicą. Dzięki kampaniom "Mazury Cud Natury" i "Cudownie" o walorach i położeniu geograficznym warmińsko-mazurskiego dowiedział się niemalże cały świat.

Obecny na jubileuszu prezydent Piotr Grzymowicz wymienił sukcesy Olsztyna w zakresie realizacji służących zwiększeniu potencjału turystycznego miasta. Stolica regionu, dziś może się pochwalić m.in. zagospodarowaniem jeziora Ukiel, jeziora Długiego, Parkiem Centralnym, Parkiem Podzamcze, infrastrukturą rekreacyjno-sportową, budową Muzeum Nowoczesności, modernizacją Planetarium oraz dużymi imprezami kulturalnymi: Olsztyn Green Festival, Jarmark Warmiński.

Inwestycją imponującą, aczkolwiek stanowiącą wyzwanie na tym etapie, jest Port Lotniczy w Szymanach. Obiekt ten spełni swoje zadanie, jeśli powstanie rozbudowana sieć połączeń lotniczych, pozwalająca turystom tanio i swobodnie przemieszczać się na Mazury. Dorota Zalewska, reprezentująca Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego w miłych słowach odniosła się do dotychczasowej współpracy z PIT i jej perspektyw. Jak zaznaczył prezes Smieszek, dalszy rozwój branży jest możliwy, jeśli władze będą generować środki na ciągłą promocję regionu.

Polska Izba Turystyki zabiega na forum krajowym, jak i międzynarodowym, by turystyka stanowiła istotny dla budżetu państwa sektor gospodarki. W tym zakresie współpracuje z wieloma instytucjami państwowymi i podmiotami związanymi z usługami turystycznymi. Podsumowując spotkanie prezes PIT Paweł Niewiadomski, podkreślił, że władze na szczeblu centralnym wyrażają chęć współpracy z PIT. Ponadto zwrócił uwagę na wyjątkowe walory turystyczne Warmii i Mazur, życząc członkom oddziału dalszych sukcesów i przynajmniej kolejnych 25 lat działalności.