PIT - Polska Izba Turystyki

 Aktualności

Newsletter


prosimy wpisać adres e-mail

 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Oddział Mazowiecki

» Start » Aktualności » Aktualności z oddziałów » Oddział Mazowiecki

Oddział Mazowiecki odkrywa Podlasie
31.10.2018

W dniach 12-13 października Oddział Mazowiecki Polskiej Izby Turystyki zorganizował dla swoich członków wyjazd szkoleniowo-integracyjny na Podlasie. Tym razem poznawano miejsca mniej znane, oddalone od głównych atrakcji turystycznych Podlasia, związane za to z wielokulturowością regionu.

Pierwszy przystanek miał miejsce w Ziołowym Zakątku – miejscu, które łączy sielskość tradycyjnej podlaskiej wsi, gdzie życie toczy się wolniej i spokojniej z prężnie działającą firmą Dary Natury działającej w branży zielarskiej oraz produkcji zdrowej żywności. W Ziołowym Zakątku goście mają okazję zapoznać się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru roślin ze stanu naturalnego, mogą zwiedzić Podlaski Ogród Botaniczny, w którym zgromadzona jest kolekcja praktycznie całej flory Polski, poznać chronione rośliny i dziko rosnące gatunki jadalne, jak również rośliny barwierskie, trujące czy przyprawowe. Działa tu także pracownia ceramiczna, oferująca tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz warsztaty. Sam obiekt posiada bazę hotelową, proponuje również organizację różnego typu konferencji i zjazdów.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzali także Tykocin, a w nim Wielką Synagogę z XVII w., Kościół Trójcy Przenajświętszej - późnobarokową budowlę z XVIII wieku z okazałą fasadą, a także zamek, którego królewska historia sięga czasów Stanisława Augusta. Ten właśnie król na zgliszczach drewnianej warowni zbudował ceglany zamek. Wojny nie omijały zamku, od potopu szwedzkiego, przez wojnę o sukcesję polską, po powstanie styczniowe. O tykociński zamek toczyły się cztery bitwy, podczas których dwukrotnie zamek był niszczony. Dziś pięknie zrekonstruowany i pieczołowicie odwzorowany na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych udostępniony jest turystom.

Na nocleg grupa zjechała do Supraśla, gdzie została ugoszczona przez Hotel Knieja Spa&Wellness (członka PIT) leżący na skraju Puszczy Knyszyńskiej oraz jego wspaniałą gospodynię panią Halinę Zembrowską. Zapoznali się z tam z ofertą gastronomiczną oraz uzdrowiskową, w tym z nowościami w przygotowanych dla gości pakietach Spa. W Supraślu członkowie Izby zwiedzili także Muzeum Ikon, jeden z bogatszych zbiorów ikon na Podlasiu, gdzie wprowadzono uczestników w arkana sztuki pisania ikon i ich symbolikę. Muzeum – oprócz innych zabytków – pochwalić się może freskami z XVI w. – cudem ocalone z ruin cerkwi monasterskiej wysadzonej w powietrze w 1944 roku.

Był to dopiero wstęp do dalszego poznawania prawosławnego dziedzictwa Podlasia. Członkowie PIT zwiedzili także prawosławny monaster Męki Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, przez blisko 500 lat stanowiące centrum życia kulturalnego i religijnego Podlasia. Spacer po mieście był też okazją do obejrzenia pałacu Buchholtzów z przełomu XIX i XX w., budynku zajmowanego przez Teatr Wierszalin i zakola rzeki Supraśl która malowniczo oblewa miasto.

Kolejnym etapem był przejazd przez Krainę Otwartych Okiennic i wsie Soce, Trześcianka i Puchły, Specyfiką tamtejszych zabudowań są kunsztowne zdobienia drewnianych domów, których okiennice, wiatrownice, narożniki, a także elewacja i szczyty są bogato dekorowane i malowane jaskrawymi kolorami. Ornamentyka ta jest niespotykana w innych regionach Polski i nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym. W Puchłach członkowie PIT zwiedzili przepiękną utrzymaną w niebieskiej kolorystyce cerkiew prawosławną pw. Opieki MB z 1919 r.
Na koniec uczestnicy wyjazdu zwiedzili prawosławny skit (pustelnię) Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich oraz Sanktuarium Prawosławne na Górze Grabarce.
Wyjazd pozwolił członkom Oddziału Mazowieckiego PIT zorientować się w ofercie noclegowej, gastronomicznej i kulturalnej regionu oraz bliżej zapoznać z wielokulturowymi tradycjami Podlasia, szczególnie prawosławiem. A przy okazji przyjemnie spędzić czas.