PIT - Polska Izba Turystyki

 Aktualności

Newsletter


prosimy wpisać adres e-mail

 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Aktualności z branży

» Start » Aktualności » Aktualności z branży

Ponad 17 mln Polaków wybiera się w tym roku na letnie wakacje
14.06.2016

Mondial Assistance po raz piąty zbadał plany wakacyjne Polaków. Na urlop wybierze się w tym roku ponad 17 milionów osób. 73% z nich urlop spędzi w kraju. Polscy turyści na wypoczynek planują przeznaczyć więcej pieniędzy niż rok temu i coraz chętniej podróżują z biurami podróży, darząc je coraz większym zaufaniem.

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych przez IPSOS na zlecenie Mundial Assistance, w tym roku wakacje planuje 55% Polaków powyżej 18 roku życia. Według szacunków firmy badawczej, na letni wyjazd wybierze się 17,3 mln z nich, czyli o 1,4 mln więcej niż w 2015 roku.

Wakacje w Polsce planuje spędzić ponad 12,5 mln osób, 1,8 mln więcej niż w roku ubiegłym. Na wyjazd zagraniczny zdecyduje się nieco ponad 4,5 mln osób, o 367 tysięcy mniej niż w 2015 r. Liczba osób, która w ogóle nie planuje letniego wypoczynku zmniejszyła się w porównaniu do zeszłego roku o 1,1 mln osób (43% badanych). Głównymi powodami rezygnacji z wyjazdu są zbyt wysokie koszty (46%) oraz stan zdrowia - własnego lub najbliższej rodziny (16%).

Według badań największą popularnością w tym roku wśród badanych cieszą się Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie – 14%, Na drugim miejscu utrzymała się Chorwacja (12%). Trzecie ponownie zajęły Włochy (11%), a czwartą Grecja (10%).

Na wakacje w 2016 roku wyjadą przede wszystkim osoby w wieku poniżej 39 lat, mieszkające w dużych i średnich miastach, żyjące w 3- i 4-osobowych gospodarstwach domowych, z wykształceniem wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego nie niższym niż 3 tys. zł. Przy wyjazdach zagranicznych minimalny dochód rośnie do 4 tys. zł.

Niezmiennie od kilku lat budżet wakacyjny Polaków regularnie wzrasta. W tym roku średni koszt wakacyjnego wyjazdu w przypadku wyjazdu zagranicznego wzrósł o ponad 300 zł – do 2 922 zł na osobę. Z kolei podróżując po Polsce planujemy wydać o ponad 150 zł więcej – 1 490 zł.

70% Polaków kupi ubezpieczenie turystyczne Niezależnie od zmieniających się preferencji co do wyjazdów zagranicznych z roku na rok rośnie odsetek osób, które planują nabyć dodatkowe zabezpieczenie w postaci polisy turystycznej. W najbliższych miesiącach ponad 3,3 mln Polaków skorzysta w oferty jednego z towarzystw ubezpieczeniowych.

Biura podróży cieszą się niezmienną popularnością. W latach 2012-2014 można było zauważyć znaczną dysproporcję pomiędzy osobami decydującymi się na samodzielną organizację wyjazdu, a klientami biur podróży. Obecnie zwolennicy jednej i drugiej opcji dzielą się niemal po równo. W 2016 roku 51% samodzielnie zorganizuje wyjazd, a 49% uda się do biura podróży.

Ci pierwsi wybór takiego modelu tłumaczą najczęściej swobodą w wyborze sposobu spędzania czasu (39%), większym dopasowaniem do własnych potrzeb (25%) oraz niższą ceną (23%). Zwolennicy korzystania z pomocy profesjonalistów jako główny powód podają wygodę i brak konieczności martwienia się o formalności (80%). Kolejnymi popularnymi powodami jest zadowolenie z wcześniejszych usług i zaufanie do biura (21%) oraz dodatkowe świadczenia oferowane przez touroperatora (15%).

Zaufanie Polaków do biur podróży utrzymuje się na stabilnym poziomie, i tak jak w ubiegłym roku najbezpieczniejsze, zdaniem respondentów, są biura podróży, z których już korzystali (32%) oraz największe na rynku (29%). Z kolei czynniki brane pod uwagę przy rozważaniu oferty konkretnego biura to zazwyczaj wiarygodność touroperatora (46%) i atrakcyjna cena (43%). Lubimy także bazować na opiniach znajomych (37%), własnym doświadczeniu (36%) oraz ocenach internetowych (30%).

Zauważalny w ostatnim czasie wzrost niepokojów w różnych zakątkach świata ma bezpośrednie przełożenie na nasze obawy związane z wyjazdem, co przekłada się bezpośrednio na wybór miejsca wypoczynku. Główną obawą, niezależnie czy decydujemy się samodzielnie zorganizować wyjazd, czy skorzystać z biura podróży, są zamieszki strajki i zamachy terrorystyczne (odpowiednio 16 i 23% respondentów).

Samochód ciągle jest najpopularniejszym środkiem lokomocji podczas wyjazdu na wakacje w kraju. Z własnego pojazdu zamierza skorzystać 69%. Wybierając się za granicę, najczęściej wsiadamy do samolotu (59% wskazań).

Najwięcej osób preferuje wyjazd dłuższy – 11 i więcej dni (47% przy wyjeździe w Polsce i 58% za granicą). Niezmiennie zwiedzanie i wycieczki (81% za granicą, 68% w kraju) oraz wypoczynek na plaży i basenie (67% za granicą, 58% w kraju) będą najpopularniejszymi formami spędzania czasu na wakacyjnym wyjeździe.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-31 maja 2016 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2000.