PIT - Polska Izba Turystyki

 Komunikaty

Dla członków PIT

Login:

Hasło:

Wyszukiwanie

Nazwa:

Miasto:

Województwo:
 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Komunikaty

» Start » Komunikaty

Komunikat PIT nr 33/2008
13.06.2008

      W dniu 9 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie APJC poświęcone wprowadzeniu nowych zasad kryteriów finansowych dla agentów IATA.

      Z przykrością musimy poinformować Państwa , że nasze próby wynegocjowania znośnych dla środowiska warunkow i nasze propozycje zostały w całości odrzucone przez przestawicieli linii lotniczych . Działając w imieniu obu organizacji - PIT i ZA IATA odrzuciliśmy w całości propozycje strony przeciwnej.

      Po głosowaniu nad propozycjami obu stron IATA BSP i linie przedstawiły nam nowy wariant oceny finansowej ktory został rozesłany 12.06.2008 do wszytskich agentów IATA przez biuro BSP Poland. Zwracany się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z nim i komentarze - najdalej do dnia 20 czerwca. Komentarze, które otrzymamy od Państwa będą stanowiły podstawę do przekazania naszego stanowiska w dniu 25 czerwca liniom lotniczym a w konsekwecji - zgoda na nowe kryteria bądż jej brak. Jako dokumet końcowy z posiedzeń APJC zostanie zaprezentowany przez IATA BSP Polska na PaConf we wrześniu tego roku .

      Liczymy bardzo na aktywny udział Państwa - nie możemy udawać, że sprawa zabezpieczeń finansowych będzie dotyczyła konkurencji, a nie naszego biura - to dotyczy nas wszyskich bez żadnego wyjątku. Wszelkie uwagi prosimy wysyłać mailem do łódzkiego Oddziału PIT: lodz@pit.org.pl

     Załączona tabelka w Exelu w piśmie Pana Gwozdowskiego DATA Submission Form pozwala na wyliczenie kwoty przyszłej gwarancji. Proszę o wyliczenie jak wysokie będą Państwa gwarancje.
Wszelkie dane należy wziąć z bilansu, zaś w rubryce "kwota obarczona ryzykiem" 10% obrotu gotówkowego BSP


      Według naszej oceny nowy formularz niewiele różni się od poprzedniego i nadal jest bardzo restrykcyjny dla środowiska. Zaproponowane przez IATA BSP zmiany to
1. wprowadzenie pojęcia zabezpiecznia finansowego , które oprócz gwarancji bankowej obejmuje rownież ubezpieczenie
2. wprowadzenie okresu przejściowego - w pierwszym roku obowiązywania nowych kryteriów - wymóg złożenia 50% kwoty wymaganego zabezpieczenia zamiast 100%
3. nowa tebela uwzględnia wykreślenie rzeczowych aktywow trwałych, liczenie " days at sales and risk" na poziomie średniej wartości sprzedaży gotowkowej za okres 12 miesięcy
4. propozycja zmiany kalendarza BSP tak aby okres 1-15 grudnia został wpłacony do BSP w ostanim dniu roboczym grudnia 

      Linie lotnicze i kontyngent agentów próbując znależc alternatyne rozwiązanie problemu zabezpieczeń finansowych zobowiązał się do wydelegowania po dwóch przedstawicieli z każdej ze stron na rozmowy z ubezpieczycielami i bankami w celu wynegocjowania mozliwości ubezpieczenia całości obrotu gotówkowego BSP (wszyscy agenci płaciliby składkę za każdy wystawiony bilet na zasadzie ADM przez BSP ) lub tez uzyskania zunifikowanej i tańszej gwaracji ( zabezpieczenia finansowego) dla linii.
O rezultatachch tych rozmow będziemy informować Państwa na bieżąco.


      Czekam na Państwa komentarze i uwagi. Gorąco proszę o zainteresowanie i potraktowanie problemu jako bardzo ważnego i pilnego.


Jolanta Kondys-Sikora
Prezes łódzkiego Oddziały PIT
Przedstawiciel PIT w APJC Poland

Paweł Niewiadomski
Przedstawiciel PIT w ECTA
Obserwator PIT w APJC Poland