PIT - Polska Izba Turystyki

 Komunikaty

Dla członków PIT

Login:

Hasło:

Wyszukiwanie

Nazwa:

Miasto:

Województwo:
 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Komunikaty

» Start » Komunikaty

Do Nowej Zelandii konieczne będą elektroniczne zezwolenia na podróż
19.08.2019

Od 1 października 2019 r. podróżni wybierający się do Nowej Zelandii będą potrzebować elektronicznego zezwolenia na podróż. Nowy wymóg dotyczy obywateli państw, w których obowiązuje zwolnienie z obowiązku wizowego. Oznacza to, że turyści z 60 krajów (w tym wszystkie państwa członkowskie UE, Norwegia, Szwajcaria, Izrael i Malezja) będą potrzebować NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority).

Głównym celem wprowadzenia NZeTA jest wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa na granicy i uniemożliwienie wjazdu osobom, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Ma to również skrócić czas oczekiwania na odprawę graniczną.

System zgłoszeń NZeTA będzie dostępny od lipca 2019 r.

W Europie podobny system (europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż ETIAS) przyjęty został rozporządzeniem Rady UE z 5 września 2018 r. Tu również system będzie miał zastosowanie do obywateli państw trzecich zwolnionych z obowiązku wizowego. Celem wprowadzenia systemu jest poprawa bezpieczeństwa wewnętrznego, zapobieganie nielegalnej imigracji oraz zmniejszenie opóźnień na granicach. ETIAS ma obowiązywać od 2021 r.

NZeTA ma kosztować ok. 9-12 NZD $ (około 5-7 €), w zależności od miejsca złożenia wniosku (aplikacja mobilna lub strona internetowa). Opłata zostanie naliczona w tym samym czasie, co opłata za ochronę i turystykę międzynarodową (IVL) w wysokości 35 NZD (około 20 EUR) – ta ostatnia weszła w życie z dniem 1 lipca 2019 r. NZeTA i IVL są ważne 2 lata, zezwolenie będzie obowiązywać na wielokrotne wizyty.

Więcej informacji na stronie: immigration.govt.nz/nzeta