PIT - Polska Izba Turystyki

 Komunikaty

Dla członków PIT

Login:

Hasło:

Wyszukiwanie

Nazwa:

Miasto:

Województwo:
 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Komunikaty

» Start » Komunikaty
BidderBidder2Bidder3

O umowach B2B prawie wszystko… Panel dyskusyjny PIT w trakcie Meet the Bidder
26.11.2018

21 listopada odbyła się 23. edycja targów Meet the Bidder. Wzięła w niej udział rekordowa liczba ponad stu wystawców z pięciu kontynentów, a także ponad dwustu organizatorów branży MICE z całej Polski i rynków europejskich. Jako partner wydarzenia Polska Izba Turystyki zorganizowała dyskusję dotyczącą umów B2B o organizację imprez turystycznych w branży MICE.

W trakcie Meet the Bidder Grand Edition swoje oferty prezentowało blisko stu wystawców z pięciu kontynentów – z Europy, Ameryki Północnej, Centralnej i Południowej, Karaibów, Afryki oraz z Azji. Odbyli oni łącznie ponad 2500 spotkań B2B z przedstawicielami polskich i zagranicznych (zaproszonymi w ramach programu hosted buyers) agencji zajmujących się organizacją wyjazdów MICE. Diamentowym Partnerem tej edycji Meet The Bidder była Singapore Tourism Board.

Wśród wydarzeń towarzyszących 23. edycji z dużym zainteresowaniem spotkała się dyskusja organizowana przez Polską Izbę Turystyki poświęcona umowom B2B w świetle ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Poprowadzili ją: wiceprezes PIT Dariusz Wojtal, Andreo Grzębowski, przewodniczący Zespołu ds. MICE PIT oraz Leszek Miłosz, ekspert prawny PIT, który przedstawił wnioski płynące z analizy umów B2B pod kątem zmian przepisów wprowadzonych dyrektywą turystyczną, a co za tym idzie ustawą obowiązującą od 1 lipca 2018 r.

Eksperci skupili się na umowach B2B w sytuacji, gdy przewidują one albo organizację samej imprezy turystycznej, albo sytuacji gdy impreza turystyczna (lub usługi ją tworzące) towarzysząeventowi nieturystycznemu. Chodziło o sprawdzenie, czy nowa ustawa odpowiada potrzebom praktyki MICE w relacjach B2B, jak również o wskazanie ewentualnych potrzeb regulacyjnych, które wynikają ze specyfiki MICE.

Dużą część dyskusji poświęcono na interpretację definicji podróżnego, która – jak wskazał mecenas Miłosz – odnosi się zarówno do uczestnika imprezy turystycznej, a więc konsumenta-podróżnego, jak i do przedsiębiorcy, na co wskazuje wyjaśnienie Komisji Europejskiej, zgodniej z którym podróżnym jest również nie-konsument, ktoś, kto sam nie podróżuje, lecz kto nabył imprezę dla osób fizycznych – konsumentów.

Wśród poruszanych tematów znalazły się również kwestie dotyczące np. zmniejszenia liczby uczestników imprezy, rezygnacji z udziału w imprezie określonej osoby, podwyższenia i obniżenia ceny imprezy, zmiany warunków umowy, odstąpienia od umowy czy reklamacji. Wszystko w ujęciu umów zawieranych pomiędzy dwoma przedsiębiorcami.

W podsumowaniu dyskutanci podkreślili, że o ile umowy generalne B2B są wyłączone spod ustawy, to jednak umowa przewidująca organizację jednej imprezy podlega jej przepisom. Podkreślono również, że umowach B2B większość uprawnień związanych z imprezą turystyczną jest po stronie przedsiębiorcy zawierającego umowę na rzecz swoich pracowników, zaś uczestnicy imprezy mają tylko kilka uprawnień o charakterze osobistym wymagających ochrony. Dlatego przy konstruowaniu umowy B2B należy szczególnie pamiętać, że stroną umowy jest wprawdzie przedsiębiorca, ale jej beneficjentem jest konsument.

23. edycja Meet the Bidder była także pierwszą okazją do stworzenia programu „Hosted Bidder” dla zagranicznych organizatorów, połączonego ze zwiedzaniem miasta i inspekcjami partnerujących programowi hoteli i przestrzeni eventowych. Programowi partnerowały liczne organizacje i stowarzyszenia działające na polskim rynku MICE: Warszawska Organizacja Turystyczna i Warsaw Convention Bureau, MROT (Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna), Mazurkas Catering 360, Mazurkas DMC, Mazurkas Transport, Mazurkas Travel, Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Warszawy, Novotel Warszawa Centrum i sieć Accor.
Imprezie towarzyszył wieczorny bankiet Incentive Travel Excellence Night (ITEx Night), którego współgospodarzem byli Travel Bidder i SITE Poland.