PIT - Polska Izba Turystyki

 Komunikaty

Dla członków PIT

Login:

Hasło:

Wyszukiwanie

Nazwa:

Miasto:

Województwo:
 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Komunikaty

» Start » Komunikaty

Komisja PIT ds. Turystyki Wyjazdowej: przygotowania do Kongresu
25.10.2017

Kongres Polskiej Izby Turystyki w Egipcie będzie okazją do pierwszej oceny wdrożenia Dyrektywy 2015/2302 oraz do zastanowienia się, czy zakres koniecznych zmian w prawie został wyczerpany – zapowiada Komisja PIT ds. Turystyki Wyjazdowej.

Posiedzenie Komisji odbyło się 20 października 2017 t. podczas targów World Travel Show w Nadarzynie, a prowadził je p.o. przewodniczącego, mecenas Leszek Miłosz. Głównym celem obrad było przygotowanie merytoryczne do zbliżającego się Kongresu PIT w Egipcie, którego hasłem przewodnim będzie „Przełomowe zmiany w prawie turystycznym: wyzwania i problemy”.

Ogromna część zmian w prawie turystycznym, które zaszły w ostatnim czasie dotyczą biur turystyki wyjazdowej. Uczestnicy obrad podzielili się spostrzeżeniami na temat projektu Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, mają jednak świadomość, Kongres nie będzie już okazją do zgłaszania postulatów w tej sprawie. Proces legislacyjny jest na ostatnim półmetku i czas spojrzeć w przyszłość, zastanawiając się z jednej strony nad skutkami wynikającymi z przyjęcia ustawy, a z drugiej – nad obszarami, które zostały pominięte przy okazji transpozycji dyrektywy.

Członkowie komisji ustalili, że podczas Kongresu postarają się wypracować odpowiedź na pytanie, jaki zakres działalności w turystyce wyjazdowej wymaga jeszcze zmian prawnych. Przypomniano, że wśród postulatów samego Departamentu Turystyki w MSiT zawartych w tzw. białej księdze ustawy o usługach turystycznych znalazł się ten dotyczący konieczności przeprowadzenia kompleksowych prac nad prawem turystycznym.

Komisja postanowiła też zająć się problemami z wdrożeniem nowego prawa i praktycznymi problemami, przed którymi staną przedsiębiorcy. W planach jest stworzenie wykazu najczęściej pojawiających się w kontekście nowej ustawy pytań i udzielenie na nie odpowiedzi. Należy też zbadać zapotrzebowanie wśród członków PIT i wśród przedstawicieli branży na szkolenia z zakresu nowej ustawy.