PIT - Polska Izba Turystyki

 Komunikaty

Dla członków PIT

Login:

Hasło:

Wyszukiwanie

Nazwa:

Miasto:

Województwo:
 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Komunikaty

» Start » Komunikaty

Polscy agenci IATA zwolnieni z corocznej weryfikacji finansowej
31.05.2017

Na skutek działań przedstawicieli Polskiej Izby Turystyki i Zrzeszenia Agentów IATA polscy agenci zostali zwolnieni z weryfikacji finansowej dla IATA za 2016 rok.

Decyzja jest wynikiem wcześniejszych działań przedstawicieli PIT i ZA IATA w sprawie wprowadzenia zaostrzonych zmian w kryteriach finansowych.

Zaostrzone kryteria finansowe (obowiązek 100% gwarancji dla wszystkich agentów) miały wejść w życie od 2015 roku. Długotrwałe negocjacje powołanej wtedy przez APJC tzw. Roboczej Grupy Finansowej spowodowały, że zmiany w tych kryteriach były wprowadzane stopniowo.

Dzięki temu agenci zyskali czas na przygotowanie własnych firm do nowych kryteriów, a Robocza Grupa Finansowa na wprowadzenie na rynek polski programu zabezpieczeń z londyńskiej firmy IPP (IDP-IATA Deafault Programme). W skład Roboczej Grupy Finasowej ze strony PIT weszli: Mirka Bryła i Krzysztof Góralczyk.

Od 1 kwietnia 2017 r. sprzedaż agencyjna jest zabezpieczona w 100%. W zeszłym roku IATA zwolniła agentów z dokonywania audytu dla dokumentów finansowych. Zostało to wprowadzone na zasadzie „exceptional case”, czyli szybko i bez procedowania sprawy na PAConf.

W tym roku udało się odnieść kolejny sukces –agenci IATA w Polsce zostali zwolnieni z corocznej weryfikacji finansowej. Dużą rolę w tej sprawie odegrała współpraca przedstawicieli PIT i ZA IATA z Joanną Wolf, country managerem IATA w Polsce. 30 maja IATA wysłała do wszystkich polskich agentów oficjalne pismo w tej sprawie.