PIT - Polska Izba Turystyki

 Komunikaty

Dla członków PIT

Login:

Hasło:

Wyszukiwanie

Nazwa:

Miasto:

Województwo:
 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Komunikaty

» Start » Komunikaty
Turystyka bez barier

Zapraszamy do współpracy z projektem "Turystyka bez barier"
28.04.2017

Polska Izba Turystyki nawiązała partnerską współpracę z Fundacją Razem po zdrowie, która wdraża projekt społeczny „Turystyka bez barier”. Jego celem jest rozpowszechnienie turystyki dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Projekt skierowany jest zarówno do konsumenta, jak też do branży turystycznej. Idea wprowadzania ułatwień dla osób niepełnosprawnych nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać. Do przyłączenia się do projektu zaproszeni są wszyscy przedstawiciele branży turystycznej, a w szczególności gestorzy bazy noclegowej, właściciele i zarząd obiektów turystycznych, organizatorzy turystyki i samorządy terytorialne.

Twórcy akcji prowadzą witryny internetowe, na których zamieszczają listę szlaków turystycznych, atrakcji i obiektów noclegowych przystosowanych do osób niepełnosprawnych. Udostępniają też wiedzę o tym, jak w prosty sposób można przystosować swój obiekt do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

„Około 600 tysięcy osób w Polsce porusza się na stałe na wózkach inwalidzkich, a mobilność starzejącego się społeczeństwa także maleje. Według wstępnych szacunków do 2020 roku co czwarty Polak będzie po sześćdziesiątce! Czy to oznacza, że każda z tych osób powinna zrezygnować z podróży? Absolutnie nie! Naszym celem jest zwiększenie przystosowania miejsc turystycznych do potrzeb ludzi z ograniczoną mobilnością.” – mówi Miłosz Krawczyk, inicjator projektu.

Miłosz Krawczyk to niepełnosprawny podróżnik i twórca innowacyjnego pojazdu - polskiego wynalazku, który odmienia życie niepełnosprawnych, seniorów i wszystkich, którzy nie mogą poruszać się samodzielnie. Miłosz od 18 lat jeździ na wózku inwalidzkim. Jego marzeniem była możliwość poruszania się wszędzie gdzie chce, nie tylko tam, gdzie prowadzi asfaltowa ścieżka. Zwyczajne wózki inwalidzkie nie mogą jeździć po śniegu, piasku, trawie czy kocich łbach, radzą sobie tylko po gładkich powierzchniach, dlatego Miłosz stworzył Blumil - innowacyjny pojazd elektryczny, który jest odpowiedzią na wszystkie te ograniczenia.

„Mimo poprawiającej się z roku na rok infrastruktury w miastach zmiany są nadal potrzebne. Starówki miast, góry czy plaże często bywają fortecami nie do zdobycia dla ludzi z ograniczoną mobilnością, a przecież polskie góry i morze mają tyle do zaoferowania. Sprawmy, aby wszyscy mogli cieszyć się pięknem Polski. Podziwianie majestatycznych gór, korzystanie z uroków plaż czy odkrywanie fascynujących miast będzie możliwe dla każdego z nas, jeśli tylko połączymy siły.” – mówi Miłosz Krawczyk.

Jednym z celów akcji jest stworzenie wypożyczalni wózków terenowych, dzięki którym każdy będzie mógł poruszać się swobodnie po szlakach górskich, plażach czy starówkach miejskich. Z pomocą hoteli, obiektów turystycznych, sanatoriów, gmin oraz przedstawicieli biznesowych fundacja planuje uruchamiać takie wypożyczalnie w całej Polsce.

Poniższy film pokazuje Miłosza poruszającego się po Kasprowym i opowiadającego o akcji Góry dla niepełnosprawnych, która jest częścią projektu Turystyki bez barier:
https://youtu.be/tfAPefYQLWU

link do bloga prowadzonego przez Miłosza: http://blog.blumil.com/  

www.turystykabezbarier.pl

Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do akcji prosimy o kontakt z:

Beatą Krawczyk - tel. 695 980 425 beata.krawczyk@newco.pl
Marzeną Markowską – tel. 698 400 088, rzecznik@pit.org.pl