PIT - Polska Izba Turystyki

 Komunikaty

Dla członków PIT

Login:

Hasło:

Wyszukiwanie

Nazwa:

Miasto:

Województwo:
 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Komunikaty

» Start » Komunikaty

Tunezja – ostrzeżenia wydawane przez europejskie MSZ
03.03.2017

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi aktualnej oceny bezpieczeństwa turystów wyjeżdżających do Tunezji i kierowanymi do izby prośbami o porównanie tej oceny z krajami, z których ruch do Tunezji jest największy, przedstawiamy zestawienie podsumowujące komunikaty dla podróżnych wydawane przez ministerstwa 10 krajów europejskich.

Zestawienie to nie jest oceną stanu bezpieczeństwa, lecz podsumowaniem treści ostrzeżeń wydawanych przez poszczególne ministerstwa spraw zagranicznych. Pełna treść zestawienia znajduje się w załączeniu niniejszego komunikatu.

Wśród obywateli państw europejskich obecnie Tunezję najliczniej odwiedzają: Rosjanie, Francuzi, Niemcy , Włosi, Czesi, Anglicy, Belgowie, Szwajcarzy, Hiszpanie, Ukraińcy i Polacy. Ministerstwa Spraw zagranicznych wszystkich ww. krajów zwracają uwagę na zagrożenie terrorystyczne w Tunezji, choć każde z nich wprowadza inny poziom alertu dla podróżnych. W większości przypadków alert żółty, (zbliżony do naszego „ostrzegamy przed podróżą”) dotyczy terenów turystycznych, zaś czerwony (zbliżony do naszego „nie podróżuj”) zarezerwowany jest dla terenów położonych w pobliżu granic z Libią i Algierią. Jedynie polskie MSZ obejmuje alertem czerwonym cały teren Tunezji.

Francuskie, niemieckie, szwajcarskie, czeskie i hiszpańskie ministerstwa zalecają zachować ostrożność w przypadku podróży do Tunezji i odradzają wyprawy na południe, w okolice granicy z Algierią i w pobliże granicy z Libią.

Obywatele Belgii, zachowując należytą ostrożność, mogą podróżować w niektóre regiony Tunezji, w tym wybrzeże z takimi miejscowościami jak Mahdia, Monastyr, Soussa, Hammamet, Nabeul, Tunis i Bizerta. Podróże w pozostałe regiony Tunezji nie są zalecane. Wyjazdy w okolice przygraniczne z Libią i Algierią są formalnie odradzane.

Włosi odradzają podróże w okolice przygraniczne z Libią i Algierią.

Rosjanie i Ukraińcy zwracają uwagę na zagrożenie terrorystyczne i zalecają zachowanie szczególnej ostrożności. Ukraińcy odradzają podróże do Vilayet Kasserine, KEF, Medenine, Tatauin, Sidi Buzid, Douz i Kairouan oraz opuszczanie stref turystycznych, Rosjanie ostrzegają przede wszystkim przed Dżerbą i miastem Zarzis.

Brytyjczycy zalecają powstrzymanie się przed zbędnymi podróżami do całej Tunezji i wszelkie podróże do następujących miejsc: Park Narodowy Chaambi, granica tunezyjsko – algierska (Ghardimaou, Hazoua i Sakiet Sidi Youssef), strefa militarna na południu, poza miastami El Borma i Dhehiba, obszar 5 km od granicy z Libią na północ od Dhehiby, wyłączając przejście graniczne Ras Ajdir. Na mapce sytuacyjnej kolorem żółtym zaznaczają teren całej Tunezji, czerwonym zaś wyszczególnione, zagrożone rejony.

Polskie MSZ obejmuje całą Tunezję czerwonym alertem „nie podróżuj”, a „w szczególności powstrzymanie się od odwiedzania pogranicza tunezyjsko-libijskiego oraz tunezyjsko-algierskiego (zwłaszcza górskich gubernatorstw Al-Kasrajn i Al-Kaf), obszarów wiejskich pomiędzy miejscowościami Siljana – Kairuan – Sidi Buzid – Al-Kasrajn oraz strefy pustynnej na południe od linii wyznaczonej miastami Kirdan – Tatawin – Rjim Maatoug.”