PIT - Polska Izba Turystyki

 Komunikaty

Dla członków PIT

Login:

Hasło:

Wyszukiwanie

Nazwa:

Miasto:

Województwo:
 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Komunikaty

» Start » Komunikaty

PIT na targach Tour Salon 2017
20.02.2017

W Poznaniu zakończyła się XXVIII edycja Targów Produktów i Regionów, na których Polska Izba Turystyki była jednym z wystawców.

W tym roku stoisko izby i jej podwystawców znajdowało się w hali 7 i było często odwiedzane przez zainteresowanych. Odwiedzający rozmawiali z członkami Prezydium i Rady Naczelnej PIT, pobierali deklaracje członkowskie, zadawali pytania o działalność izby.

Podczas otwarcia targów Polska Izba Turystyki wręczyła swoją nagrodę honorową „Globus” wieloletniemu członkowi, Weiss Travel. Kierowana przez Karolinę Gusowską-Weiss firma obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności.

Drugiego dnia targów Polska Izba Turystyki zorganizowała debatę poświęconą implementacji do polskiego prawa nowej dyrektywy w sprawie imprez zorganizowanych i powiązanych usług turystycznych. Spotkanie dla przedstawicieli branży poprowadził prezes PIT Paweł Niewiadomski.

W swojej prezentacji prezes PIT podkreślił, że projekt implementacji tej dyrektywy to prawdopodobnie najbardziej skomplikowane przedsięwzięcie w historii polskiego prawa turystycznego. Niestety, czas na konsultacje tego bardzo obszernego materiału został bardzo ograniczony.

Następnie Paweł Niewiadomski omówił najważniejsze zagadnienia związane z wdrożeniem nowej dyrektywy do polskiego prawa. Zwrócił uwagę na usługi, które zostały wyłączone spod zakresu dyrektywy. Spod zakresu dyrektywy wyłączono podróże biznesowe oraz wyjazdy organizowane dla wąskiego grona osób, okazjonalnie albo niezarobkowo. Niestety, nie zostało określone, co konkretnie oznacza termin "okazjonalnie", co może nastręczać problemów interpretacyjnych.

Paweł Niewiadomski przypomniał, że dowolność w implementacji dotyczy bardzo ograniczonego zakresu dyrektywy, a większość jej przepisów musi być transportowana bez zmian, czyli ani bardziej ani mniej restrykcyjnie.

Prezes PIT powiedział też, że dla branży ważne jest wyłączenie spod zakresu dyrektywy usług dodatkowych, o ile ich cena nie przekracza 25% całości ceny imprezy turystycznej. Dotyczy to również usług transportowych. Ważne jest również to, że pakietowanie usług będzie objęte dyrektywą. Dzięki temu zostaną nią objęci najwięksi konkurenci agentów, czyli linie lotnicze. Jeśli będą sprzedawać usługi powiązane, będą musieli mieć zabezpieczenie na wypadek własnej niewypłacalności. Klient kupując sam bilet będzie też musiał być poinformowany o tym, że nie nabywa imprezy turystycznej i że nie jest zabezpieczony na wypadek upadku przewoźnika.

Prezes PIT przypomniał, że zgodnie z nową dyrektywą organizator turystyki sprzedając imprezę turystyczną nie musi podawać konkretnej godziny odlotu. Branża mocno zabiegała o ten zapis, ponieważ ze względu na to że godziny te podawane są przez przewoźników w ostatniej chwili, organizatorzy nie są w stanie realizować wymogu podawania tych godzin wcześniej. Tymczasem polska ustawa nadal zakłada, że organizator musi podać najbardziej prawdopodobny czas odlotu. Ponieważ jest to naruszenie dyrektywy, jeśli zapis ten nie zostanie zmieniony, PIT wniesie w tej sprawie skargę do Komisji Europejskiej.

Galeria zdjęć z targów znajduje się na naszym profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/pg/PIT.PolskaIzbaTurystyki/photos/?tab=album&album_id=957475887727919

https://www.facebook.com/pg/PIT.PolskaIzbaTurystyki/photos/?tab=album&album_id=958466844295490

https://www.facebook.com/pg/PIT.PolskaIzbaTurystyki/photos/?tab=album&album_id=957458941062947